Az elengedettség fokozatai
A lókiképzés az elengedtetéssel kezdődik, az elengedettség fokozásával folytatódik, majd a teljes elengedettséggel tetőzik. Elengedett lóval tudok bármit is kezdeni. Az elengedettség a lókiképzés során fejlődik ki a lóban.
“A ló iránt támasztott minden követelmény helyes végrehajtásának előfeltétele a ló elengedettsége.”
(Lovaglás és hajtás 1954)
1. Lazítottság
Bármelyik ló tud laza lenni testileg, ha nyugodt. A lazítottság állapota feltételezi a belső elengedettséget. Laza a ló, ha izmait csak annyira feszíti meg és lazítja el, ami ahhoz kell, hogy megerőltetés nélkül egyenletesen tova tudjon haladni. Ezt az állapotot akkor is el kell érni, amikor a lovas a hátán ül.
“Ez a lazítottság, amelynél a ló a lábait, bár egyenletesen, de még erélytelenül – csak ingaszerűen – mozgatja, az elengedettség kezdetleges megnyilvánulása.” (Lovaglás és hajtás 1954)
2. Részleges elengedettség (hosszírányú hajlítások)
A lazítottság első próbája, amikor a lótól elvárjuk, hogy munkairamban is elengedett maradjon.
“A részleges elengedettség állapotában a ló a mozgáshoz szükséges izmait tehát a hát-, váll- és koncizmait feszteleníti.” (Lovaglás és hajtás 1954)
Ennek feltétele, hogy a ló meg tudja tartani az egyensúlyát akkor is, amikor tolóerőre van szüksége. Tehát a képzésnek ebben a szakaszában a ló testi erejét kell fejleszteni. A rendszeres tréning során a lovas előre hajtó segítségei hatására a hátulsó lábak erélyesebben lökődnek el a talajtól, valamint a ló gerincoszlopa előre nyúlik a lovas kezéhez. Ez csak akkor tud megvalósulni, ha a ló egyenes. Tehát a ló egyenességén kell dolgozni. Persze ha a ló egyenes, akkor szárra is állítható. A száronlét pedig az átengedőség feltétele. Vagyis amikor a részleges elengedettséget fejlesztjük, az átengedőség is fejlődik.
3. Fokozottabb elengedettség (oldalirányú hajlítások)
A kiképzés során a részleges elengedettség megléte után további követelmények elé állítjuk a lovat, amikoris az oldalirányú hajlítások közben is elvárjuk az elengedettséget.
“A fokozottabb elengedettség állapotában az összes , az oldalhajlításhoz szükséges izmoknak is fesztelenné kell vállniok, tehát az előbbieken kívül a has és a hosszú hátizmoknak, a fej-, a nyak és a combok izmainak, valamint izületeinek is.” (Lovaglás és hajtás 1954)
4. Teljes elengedettség (hordozóerő – összeszedettség)
A lovaglás során a kiképzés csúcsa az, amikor a ló az elengedettséget az összeszedettségben is meg tudja tartani.
“A teljes elengedettség állapotához akkor jutottunk el, amikor a ló összes izmait és izületeit sikerült tartósan fesztelenítenünk, és ez az állapot állandósult, – ami a ló tökéletes összeszedettségét jelenti, és az átengedőséghez vezet.” (Lovaglás és hajtás 1954)