lovaglástechnika

Egyensúlyi helyzetek

11. EGYENSÚLYI HELYZETEK   “Megkülönböztetünk pótló egyensúlyt – vízszintes, vagy természetes egyensúlyt – és iskolaegyensúlyt. Pótló egyensúlyban jár az idomítás kezdetén lévő ló. A lovas és a ló súlypontja az elülső lábakhoz esik közelebb, más szóval az elülső lábakon hordozza saját és lovasa súlyának nagyobb részét. A ló az elején jár. Vízszintes, vagy természetes egyensúlyban …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Ütem

10. ÜTEM “A ló lábmozgásában rejlő mozgékonyságot, vagy lomhaságot „ütem”-nek nevezzük, vagyis a ló tovahaladását jellemző szorgalmasabb, vagy lustább mozdulatok folytatólagos sorozata képezi valamely ló ütemét. Ha két patadobbanás között hosszabb idő telik el, úgy az ütem lassúbb, ha rövidebb, akkor élénkebb az ütem. Hosszabb lábú lónak lassúbb, rövidebb lábú lónak élénkebb a helyes üteme. …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Segítségadások

9. SEGÍTSÉGADÁSOK “A pótló lovaglásánál a segítségek még úgyszólván kényszerjellegűek. Pl.: mindkét combunkkal addig sebesítjük az ügetés tempóját, míg a ló nem győz tovább ügetni és valósággal belebukik a vágtába. Később már félannyi segítség is elég lesz, s így lassanként a segítség kezdi elveszíteni kényszer jellegét. Az idomítás további folyamán a ló magáévá kezdi tenni …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Combsegítség

8. COMBSEGÍTSÉG Olvasd figyelmesen, és gondolj a saját tapasztalataidra. A lenti combsegítségeket a ló képzettségi fokától függően mindíg átgondoltan és következetesen alkalmazzuk. További megfontolás tárgya, hogy a combsegítséget milyen esetben adjuk egyszerre a két oldalon, vagy külön egyik vagy másik oldalon, pontosan mikor, és milyen összhangban más segítségekkel. “Többféle combsegítség közül, melyeket egymástól csak árnyalatnyi …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Szárat állítani

7. Szárat állítani (Kókay Pál) “Szármértéke akkor van a lovasnak, ha sem a végrehajtani szándékolt gyakorlat előtt, sem azután nem kell kezeivel a szárakon azonnal előbbre, vagy hátrébb fogni a feltétlenül biztos és helyes vezetés biztosítása céljából. Általános hiba, hogy a lovasok a hasukon vezetnek, nincs szárérzékük. Az öklöknek elöl a helye. Mentől idomítottabb egy …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Engedelmes ló

   6. MILYEN ÉRZÉS VAN AZ ENGEDELMES LOVON? “A helyes iskolatartásban járó ló nem ráz. Ruganyos, acélos és élénk érzés van a hátán. Az az érzésünk, hogy combunk előtt több ló van, mint ülésünk mögött. Combjainkat valósággal az oldalára szívja, combjainkba úgyszólván beledagad oldalával. Az az érzésünk, hogy a lóval össze vagyunk nőve, hogy a …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Hamis puha ülés

5. HAMIS PUHA ÜLÉS   (Kókay Pál) “A lovas tehát, hogy ügetésben úgy ahogy ülve tudjon maradni, a ló minden egyes merev ügetés lépését kikerülendő, hasát az ügetés ütemének megfelelően behúzza, s ezzel egyidejűleg fejét előre dugdosva azzal bólintgat, csizmával pedig kalapál. Ezt „hamis puha ülésnek” hívjuk. A lovas ahelyett, hogy a lovat helyes mozgásra tanítaná, …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Helyes tartás

4. HELYES TARTÁS  (Kókay Pál) “A szártartás akkor helyes, ha az alsókarok a szár törés nélküli folytatását képzik. A könyök a csípő magasságában a test mellett marad. Ez a meghatározás a kéznek „hordozott” helyzetet ad. A kezet leszorítani tilos! Aki a kéz leszorításával véli elérni a ló tartásba hozatalát, az csak hamis kráglit tud csinálni, …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Független ülés

Független ülés “Helyes iskolamunkát csak az a lovas tud végezni, akinek független ülése van. Független az ülése a ló mozgásától és független saját maga ösztönös beidegződéseitől, vagyis, ha uralkodni tud végtagjain. Pl.: ha combot üt, vagy sarkantyút ad egyidejűleg, nem húz a ló szájába. A lovon ülés és a lovaglás nem azonos fogalmak. A lovon …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Helyes iskolatartás

2. “Helyes iskolatartásban akkor mozog a ló…” A lovaglástechnika sorozatunk 2. bejegyzésében a helyes iskolatartással foglalkozunk. Kókay Pál tanulmányában meghatározza a célt, a helyes iskolatartást (amely azonos a Josipovich Zsigmond  által megfogalmazott céllal, a “használati ló” öntartásával): “Helyes iskolatartásban akkor mozog a ló, ha abba a keretbe amelyet a zabla, a lovas ülőcsontjai és a két comb …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!

Hogyan tudok helyesen lovagolni?

Hogyan tudok helyesen lovagolni? Mitől helyes a lovaglás? Milyen a helyes ülés? Hogy tudom elérni hogy ne rázzon a lovam? Mi az a száronlét? Hogy tudom szárra állítani a lovamat? Ezek és még sok hasonló kérdés merül fel nap-mint nap minden lovas emberben, de sokszor a válaszok nehezen jönnek meg… Gyakran tesszük fel magunknak a …

Elolvasom a cikket

Oszd meg!